Ala Güvercin Nedir? Özellikleri, Türleri, Çeşitleri +Fotoğrafları

Ala güvercin ya da enseli ala güvercin, ak ve kara güvercinlerin çiftleştirilmeleriyle oluşturulmuş melez bir ırktır. Zaten bu güvercinlere ala güvercin denilmesinin sebebi de renklerindeki karışımlardan ileri gelir.

Öte yandan ala güvercinler ile ilgili bilinen yaygın bir kanıya göre bu ırk, Selçuklu güvercinlerindendir.

Ala Güvercin Fotoğrafı

Ala Güvercin Nedir?

Enseli ala güvercin özellikle Mardin bölgesinde yaygın olarak görülen kuş türlerindendir.

Melez olmaları nedeniyle kimi üreticiler tarafından dışlanıyor olsalar da büyük bir çoğunluk tarafından da özellikle talep edilirler. Çünkü içeriğindeki renkler düşünüldüğünde; farklı alt tonları ve geçişleri barındırırlar. Dolayısıyla da benzersiz bir estetiğe sahiptirler.

Ala Güvercin Çeşitleri Nelerdir?

Ala güvercin çeşitleri özellikle renk ayrımlarına göre gruplandırılırlar. Her ne kadar ak ve kara güvercin çiftleşmesinden türetilen melez bir güvercin ırkı olsalar da pek çok farklı renkte görülebilirler. Bu renkler ise başta beyaz ve siyah olmak üzere, özellikle ak kuyruk kara ve Çopur’dur.

Ayrıca tek bir renk içermedikleri ve vücutlarının her bir bölümünün farklı renkte olduğu da gözlemlenebilir. Örneğin; baş ve kanat kısımları beyaz olan bir ala güvercinin ense kısmı çok renkli olabilir.

Oyunlu Ala Güvercin Nedir?

Oyunlu ala güvercin ala güvercinlerin farklı yetiştirilme tarzları ile büyütülmelerinden ileri gelir. Çünkü oyunlu ala güvercinler tıpkı taklacı güvercinler gibi farklı uçuş biçimleri ve yine farklı tipik özellikler ile bezenebilirler.

Bu tip güvercinler genellikle hareketsiz olmaları ile bilinirken oyunlu ala güvercinler; daha ziyade esnek ve kıvrak hatta bir anlamda cilveli bir tutum içerisindedirler.

Ala Güvercinlerin Fiyatları Ne Durumdadır?

Ala güvercinlerin fiyatları ile ilgili kesin bir rakam söylemek mümkün değildir. Çünkü bölge, tür ve renk ayrımlarına bağlı olarak pek çok değişken fiyattan söz edilebilir. Ancak ortalama bir rakam vermek gerekirse; ala güvercinler için genellikle 200 TL ile 10.000 TL arasındaki rakam değimlerinden söz edilebilir.

Ala Güvercin Özellikleri Nelerdir?

Ala güvercin özellikleri ile ilgili söylenebilecek tüm maddeler, fiziksel ve davranışsal olmak üzere iki ayrı grupta incelenebilir. Çünkü ala güvercinlerin yegâne özellikleri yalnızca renk karışımları dahilindeki estetik alt yapıdan ileri gelmez.

Öte yandan bu ırk, genel duruşları itibariyle de hayli tutulan ve bilinen bir güvercin türüdür.

Ala Güvercin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Ala güvecin fiziksel özellikleri yukarıda da bahsettiğimiz üzere ak ve kara güvercin çiftleşmesi ile oluşmaları bakımından değişkenlik gösterir. Dolayısıyla ala güvercinlerin ilk tercih edilme nedenleri bu estetik görünümleri olabilir. Diğer fiziksel özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Nispeten daha kısa gagalı olurlar.
  • Göz çevreleri sade ve belirgindir.
  • Bazı ala güvercinlerde göz etrafında farklı renk geçişleri görülebilir.

Ala Güvercin Karakter (Davranışsal) Özellikleri Nelerdir?

Ala güvercin karakter özellikleri genellikle daha naif ve sakin etkiler gösterir. Bununla birlikte oyuncu ala güvercinler diğerlerine kıyasla daha aktif ve hareketli olabilirler.

Uzun mesafe uçuşlarına yatkın olan türleri olduğu gibi kısa mesafede ya da yere yakın uçuşta kendini belli eden ala güvercinlerin varlığından da söz edilebilir.

Fakat genel olarak evde beslemeye uygun, sığınmacı ve insancıl bir yapıya sahiptirler.

Ala Güvercin Nasıl Üretilir?

Ala güvercin üretimi daha önce de belirttiğimiz gibi ak ve kara güvercinlerin çiftleştirilmeleri ile üretilirler. Bu anlamda üreticilerin ilk tercihleri farklı renk tonlarındaki güvercinleri birleştirmek olur. Çünkü renk farklılıkları ala güvercinlerde farklı aranjmanlar dahilinde benzersiz bir görünüme katkı sağlar.

Ayrıca ala güvercinler için üretimde çeşitlendirilmeye oldukça müsait bir yapıları vardır da denilebilir.

Ala Güvercin Fotoğrafları 📷

Ala Güvercin Nedir? Özellikleri, Türleri, Çeşitleri +Fotoğrafları
Ala Güvercin Fotoğrafı
Ala Güvercin Nedir? Özellikleri, Türleri, Çeşitleri +Fotoğrafları
Ala Güvercin Çifti Fotoğrafı
Ala Güvercin Nedir? Özellikleri, Türleri, Çeşitleri +Fotoğrafları
Ala Güvercin Fotoğrafı

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *