Miski Güvercin Nedir? +Özellikleri, Çeşitleri, Fotoğrafları, Fiyatı

Miski güvercin de denilen bu kuş türü, esasında Şanlıurfa bölgesine aittir. Ancak bu tanımlama köken bakımından şekillendirilir ve kesinlikle güvercinlerin yaşama alanı olarak görülemez.

Öte yandan her ırk ayrımında da ayrıca görüldüğü gibi miski güvercinler de farklı özelliklere ve tür çeşitliliklerine sahiptir.

Miski Güvercin Fotoğrafı

Miski Güvercin Nedir?

Miski güvercin şebab güvercinleri ile de karıştırılan fakat aslında şebab güvercinlerinden farklı bir estetiği barındıran ayrı bir türdür.

Şebab güvercinleri özellikle ala renkleri ile bilinirken miski güvercinler, genellikle tek veya çift renklidirler. Hatta miski güvercinler, şebab güvercinlerinin alt türleri olarak bilinirler.

Miski Güvercin Çeşitleri Nelerdir?

Miski güvercin çeşitleri ile ilgili kesin bir ayrım yoktur. Çünkü miski güvercinler zaten kendi başlarına şebab güvercinlerinin alt türü olarak karşımıza çıkarlar.

Ancak miski güvercinlerin de kendilerine ait renk ve parlaklık ayrımları bulunur. Bu nedenle miski güvercinler çeşitleri bakımından değil de renkleri ya da görünüşleri bakımından ayrılırlar.

Miski Güvercinlerin Fiyatları Ne Durumdadır?

Miski güvercinlerin fiyatları ile ilgili kesin bir rakamdan bahsetmek mümkün değildir. Çünkü her satıcı kendi üretim farklılığı ve alanı itibariyle fiyat sunar.

Öte yandan satılacak olan güvercinin; sağlık durumu, rengi, oyunculuğu ve hatta göz biçimi bile fiyatta etkili olabilir.

Yine de ortalama bir rakam vermek gerekirse; miski güvercinler de bu fiyatların, 500 TL ile 10.000 TL arasında değiştiğini söylemek mümkündür.

Miski Güvercin Özellikleri Nelerdir?

Miski güvercinlerin özellikleri ayrımını sağlıklı bir biçimde yapmak için bu özelliklerin muhakkak farklı kategorilere ayrılmaları gerekir.

Çünkü görünüş bakımından. Çok çeşitli olan bu kuşların neredeyse tümü benzer bir davranış tutumunu barındırır. Dolayısıyla en sağlıklı ayrım, davranışsal ve fiziksel özellikleri ayırmaktan geçer.

Miski Güvercin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Miski güvercin fiziksel özellikleri ile ilgili sıralanabilecek pek çok alt madde bulunur. Çünkü bu güvercin türü, daha önce de bahsettiğimiz gibi pek çok estetik ilkeyi ilk bakışta belli eder. Bu özellikleri ise şu şekilde sırlayabiliriz:

  • Geniş bir omuz yapıları vardır.
  • Kuyruklarında herhangi bir leke ya da renk yoktur.
  • Kuyrukları iri yapılı, uzun ve saçaklıdır.
  • Kanatları kuyruklarının üzerine düşer ve genellikle geniş olur.
  • Armut da denilen iri ve dik bir kafa yapıları vardır.
  • Enselerindeki renk boyun bitimine kadar ilerler.
  • Tüyleri oldukça canlı ve parlak bir görünümdedir.

Miski Güvercin Karakter (Davranışsal) Özellikleri Nelerdir?

Miski güvercin karakter özellikleri ile ilgili net bir tanımlama yapmak mümkün olsa da bu özelliklerin kuşun yapısına bağlı olarak, değişim gösterebilecekleri unutulmamalıdır.

Çünkü her güvercin türünde de aynı kural geçerli olduğu gibi miski güvercinlerde de farklı davranış yapıları gözlemlenebilir.

Bu özelliklerin en başında ise sakin yapıları, hareketli atılımları ve oyun kurucu olarak da bilinen yönlendirici tavırları yer alır. Kısaca miski güvercinler sakin ama asil ve ketum kuşlardır da diyebiliriz.

Miski Güvercin Fotoğrafları

Miski Güvercin Nedir? +Özellikleri, Çeşitleri, Fotoğrafları, Fiyatı

Miski Güvercin Çifti Fotoğrafı (Kaynak)

Miski Güvercin Nedir? +Özellikleri, Çeşitleri, Fotoğrafları, Fiyatı

Miski Güvercin Fotoğrafı

Miski Güvercin Nedir? +Özellikleri, Çeşitleri, Fotoğrafları, Fiyatı

Miski Güvercin Fotoğrafı

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *